Św. Teresa od Dzieciątka Jezus


Św. Teresa od Dzieciątka Jezus jest wyjątkową świętą w Kościele Katolickim. Jej życie i duchowe wskazówki są znane na całym świecie, a duchowy pamiętnik został przetłumaczony na kilkanaście języków. Wiele osób podąża jej małą drogą do nieba oraz modli się do niej, oczekując deszczu różanych łask.

Kim była św. Teresa od Dzieciątka Jezus, znana również jako Mała Teresa lub Teresa z Lisieux?

Maria Franciszka Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 roku w miasteczku Alencon we Francji. Jej tata Ludwik Martin był zegarmistrzem, a mama Zelia zajmowała się wyrobem koronek.

W jej rodzinie urodziło się dziewięcioro dzieci. Niestety czworo z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie. Teresa miała cztery siostry: Marię, Paulinę, Leonię i Celinę. Tereska była najmłodsza w rodzinie. Wszystkie córki państwa Martin poświęciły swoje życie Bogu i zostały siostrami zakonnymi.

Gdy Tereska miała 4 latka jej mama ciężko zachorowała i zmarła. Cała rodzina przeprowadziła się wówczas do Lisieux. Od dnia śmierci pani Zeli w sposób szczególny Tereską opiekował się jej tata, którego nazywała swoim Królem. Pomagały mu również dwie najstarsze starsze córki: Maria i Paulina.

Teresa bardzo kochała Pana Jezusa i gdy miała 14 lat postanowiła zostać siostrą zakonną i wstąpić do zakonu sióstr Karmelitanek w Lisieux. Po kilku latach zgłębiania życia zakonnego Teresa Martin została siostrą Teresą od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.

W zakonie Teresa modliła się za grzeszników oraz za kapłanów. Bardzo kochała Dobrego Boga i pragnęła, by inni ludzie również całym sercem Go pokochali. Jako siostra zakonna odkryła małą drogę do nieba.

Po kilku latach przebywania w klasztorze Teresa zachorowała. W zakonie było bardzo zimno i nabawiła się choroby płuc. Nie mogła oddychać i bardzo kaszlała. Pomimo opieki lekarskiej zmarła 30 września 1897 roku. Miała zaledwie 24 lata.

Przed swoim odejściem do nieba św. Teresa obiecała, że będzie zsyłać na ziemię deszcz różanych łask. Każdy, kto z wiarą i ufnością pomodli się do św. Teresy otrzyma potrzebne łaski dla siebie i innych osób. Św. Teresa zapewniła, że żadna prośba zaniesiona do niej nie pozostanie bez odpowiedzi.

W 1923 roku papież Pius XI ogłosił Teresę Martin błogosławioną, a dwa lata później świętą. Papież Jan Paweł II w roku 1997 ogłosił ją Doktorem Kościoła.