Nasz Ojciec Niebieski, choć mieszka w niebie, jest cały czas blisko nas. On nas widzi, słyszy i doskonale zna. Bóg cały czas interesuje się nami, jak dobra mama lub troskliwy tata. Ma dla nas czas i chętnie chce z nami rozmawiać. Rozmowa z Bogiem to MODLITWA!

Na czym polega modlitwa?

Modlić się, to sercem być blisko Boga.

Modlić się, to z uwagą słuchać Jego słowa.

Modlić się, to dziękować Mu za wszystkie piękne rzeczy, które od Niego otrzymujemy.

Modlić się, to przepraszać Boga za grzechy, którymi Go zasmuciliśmy.

Modlić się, to prosić Dobrego Boga o to, co jest nam najbardziej potrzebne.

Modlić się, to uwielbiać Boga.

Kiedy się modlić?

Zawsze i wszędzie jest czas na modlitwę. Możesz to zrobić rano, gdy wstajesz, gdy idziesz ulicą albo jedziesz autobusem. Możesz modlić się, gdy jesz śniadanie, grasz w piłkę, tańczysz lub odrabiasz lekcje. Możesz modlić się w szkole, na placu zbaw i boisku, a także kiedy idziesz spać. Zawsze jest dobry czas na modlitwę!

Jak się modlić?

Bóg słyszy cię, kiedy odmawiasz modlitwę, której nauczyłeś się na pamięć. Słucha cię również, gdy mówisz do Niego własnymi słowami o tym, co leży ci na sercu. Pomocą w modlitwie może być Biblia, różaniec lub książeczka do nabożeństwa.

Jaka jest najkrótsza modlitwa?

Najkrótszą modlitwą może być wypowiedziane z wiarą i zaufaniem do Boga słowo Amen, które oznacza: Niech tak się stanie!

Codzienną modlitwą może być znak krzyż, który starannie wykonasz rano i wieczorem.

Najszybszą modlitwą są akty strzeliste, czyli takie krótkie wiadomości, które chcesz wysłać do nieba. Zupełnie tak, jakbyś wysyłał SMS-a do Boga. Oto kilka przykładów:

Przepraszam Cię, Boże! Bądź ze mną! Jezu, ufam Tobie! Panie, pobłogosław mnie! Bądź moim przyjacielem! Boże, prowadź mnie! Jezu, czuwaj nade mną! Jezu, potrzebuję Cię! Boże, bardzo Cię kocham! Nie zostawiaj mnie samego! Uwielbiam Cię! Dziękuję Ci, Boże!

Modlitwa św. Teresy od Dzieciątka Jezus Św.

Teresa modliła się do Dobrego Boga od wczesnego dzieciństwa. Nauczyła się modlitwy od swojego taty Ludwika Martin. Często przyglądała mu się, jak modlił się w kościele lub kaplicy u sióstr karmelitanek.

Poza tym św. Teresa często modliła się ze swoją rodziną, a gdy została siostrą zakonną, rozmawiała z Bogiem w kaplicy razem z innymi siostrami.

Modlitwa św. Teresy była szczera, spontaniczna i prosta. Wypływała z głębi serca i wyrażała jej gorącą miłości do Boga.

„Dla mnie modlitwa to poryw serca, proste spojrzenie ku niebu, okrzyk wdzięczności i miłości, zarówno w cierpieniu, jak i radości” (św. Teresa od Dzieciątka Jezus)

Św. Teresa, choć jest już w niebie, nadal modli się do Boga, uwielbiając Go i prosząc o potrzebne łaski dla nas. Obiecała, że żadna prośba zaniesiona do Niej nie pozostanie bez odpowiedzi! Każdego dnia zsyła z nieba deszcz róż tym, którzy poproszą ją o pomoc.

Zapraszamy Cię do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która jest ekspertem w terezjańskiej modlitwie. Znajdziesz tutaj propozycje różnych tekstów, które pomogą ci nawiązać bezpośredni kontakt z Bogiem. Mamy nadzieję, że dzięki nim modlitwa stanie się dla ciebie prostsza i bardziej przystępna.